Viimati uuendatud

 Taas alustatakse lende Kuule 06.09.2007

Tähed 25.09.2006

 Küsitlus 9.09.2006

 

Tähis Taeva - Universium

   Universum muutub ja areneb pidevalt kõigil tasanditel. Areng on sedavõrd aeglane, et seda on raske märgata. Ühe inimese elu jooksul toimub ülimalt vähe püsivaid muudatusi. Planeedidesse võidakse lüüa uus kraater, mõne tähe heledus võib pisut muutuda, Linnutees võib plahvatada supernoova.
Tuleks oodata miljardeid aastaid, et areng oleks selgesti märgatav. Siis näeksime tähtede sündi ja surma, näeksime galaktikate heledust pisut nõrgenevat ja nende kaugusi tundmatusse paisuvas universumis suurenevat.
Universumi tekkimise seletamiseks ei piisa astronoomia vaatlusandmetest. Appi tuleb võtta füüsika. Universumi tekkimise esimesed hetked olid sedavõrd äärmuslikud, et nende uurimisel töötatakse füüsikateooria võimaluste piirimail ja isegi ületatakse seda piiri. Kõik olemasolev, kogu universium oli meile tundmata seisundis.
Universiumi vanust võimaldab hinnata Hubbe´i seadus. Kui miljardi parseki e. u. 3 miljardi v.a. kaugusel olev galaktika eemaldub meist kiirusega 75000 km/s siis nende suuruste jagatis (t=S/V) näitab, kui palju aega tagasi see vahemaa oli null. Vastus on 13 miljardit aastat tagasi. Enamasti öeldakse, et universum tekkis u. 15 miljardit aastat tagasi.

Tagasi Tähis Taeva kodulehele.